A X. Tal-emlékverseny negyedik fordulójának csúcsderbijén, az exvilágbajnokok csatájában az orosz Vlagyimir Kramnyik legyőzte az indiai Viswanathan Anandot. A holland Anish Giri harmadik nyerését érte el, az orosz Peter Szvidler elleni győzelmével félpontos előnnyel vezet. Döntetlennel ért véget az orosz Jan Nepomnjacsij és az örmény Levon Aronjan küzdelme. Harmadszor szenvedett vereséget az izraeli Borisz Gelfand, a kínai Li Chao harmadikként várhatja a folytatást. Az orosz Jevgenyij Tomasevszkij kedvező esélyét nem tudta győzelemig fokozni az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarovval szemben.

kramnikanand02

Az exvilágbajnokok „örökrangadója”, az orosz Vlagyimir Kramnyik és az indiai Viswanathan Anand összecsapása volt a Tal-emlékverseny negyedik fordulójának slágermérkőzése. Kilencvenedszer vívtak meg egymással klasszikus gondolkodási idő mellett, Anand 72 döntetlen mellett 10-7-re vezetett. Valamennyi időkontrollal már a 182. összecsapásukra került sor, Vishy és Vlad 132-szer megosztozott a ponton, az indiai nagymester 27-22-es vezetéssel várhatta a csatát.

Mindketten mindkét színnel az olasz megnyitás nagy ismerői, specialistái. Kramnyikot előző napi veresége és Anand elleni kedvezőtlen mérlege is küzdelemre sarkallta. Kezdeményezéshez jutott, de kedvező pozícióban előnyének fokozására nem talált megoldást. Anand védekezett, s már maga mögött tudhatta a nehézségeket, amikor elhibázott vezérlépésével nagy tempót ajándékozott riválisának, majd kiskombinációt is engedélyezett, anyagi hátránya miatt feladásra kényszerült.

nepoaronian01

Elsőként az orosz Jan Nepomnjacsij és az örmény Levon Aronjan játszmája ért véget. Aronjan elhibázott vezérlépését Nepomnjacsij nem büntette meg, a sorozatos cserék miatt előnye elfogyott, pontosztozkodás született.

giri01-2

A holland Anish Giri harmadik győzelmével félpontos előnyre tett szert. Az orosz Peter Szvidlerrel a tavalyi Világkupán elődöntőt játszott, a meccs elvesztése megfosztotta őt a világbajnok-jelöltségtől. Az angol megnyitású partiban Szvidler sokat pontatlankodott, Giri korán előnybe került, bár nem mindig a legerősebb folytatást választotta, nyerése nem forgott veszélyben.

A torna doyenje, a 48 esztendős izraeli Borisz Gelfand harmadszor kapott ki. A kínai Li Chao eredeti ötletei kibillentették komfortzónájából, a gyalogáldozat elfogadása után tisztjei között egyre kevésbé találta az összhangot, hibáit ellenfele kihasználta.

Az orosz Jevgenyij Tomasevszkij kedvező esélyeit nem tudta győzelemig fokozni, az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov kiharcolta a döntetlent.

talbanner

A 4. forduló eredményei:
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2808) – Viswanathan Anand (indiai, 2776) 1 – 0 (Olasz megnyitás, 51)
Borisz Gelfand (izraeli, 2743) – Li Chao (kínai, 2746) 0 – 1 (Grünfeld védelem, 59)
Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2761) döntetlen (Szláv védelem, 83)
Peter Szvidler (orosz, 2745) – Anish Giri (holland, 2755) 0 – 1 (Angol megnyitás, 59)
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2740) – Levon Aronjan (örmény, 2795) döntetlen (Kettős huszárjáték, 43)

1.Anish Giri 3,5 pont
2. Jan Nepomnjacsij 3
3. Li Chao b 2,5
4-7. Viswanathan Anand, Vlagyimir Kramnyik, Levon Aronjan és Sahriyar Mamedgyarov 2